Edukacinės programos vidurinių ir vyresnių klasių mokiniams

Laiko matai

Užsiėmimas skirtas 3–8 kl.

Kas yra laikas? Paprasčiausiais atsakymas galėtų būti, jog laikas yra tai, ką rodo laikrodžiai. Bet laikrodį sustabdžius, laikas vis vien eina. Užsiėmimo metu išsamiau susipažinsime su laiko matų istorija, kaip laiką žmonija suvokė, matavo anksčiau ir dabar. Užsiėmimas susideda iš dviejų dalių: pirmoje dalyje, pasitelkę saulės sistemos modelį, teoriškai bandysime išsiaiškinti atskirus laiko matus: kas yra metai, mėnuo, para, savaitė, valanda, minutė, sekundė, milisekundė. Antroje dalyje minsime mįsles, spręsime galvosūkius.

Trukmė: 45 min.

 

 

 

Laiko skaičiavimas senovėje

Užsiėmimas skirtas 2–8 kl.

Patirsite, kaip šešėlis slenka saulės laikrodžiu, kaip vandeniu matuoti laiką, jaukiai degs ugnies laikrodžiai, byrės smėlis. Papildysime žinias apie Babilono, Senovės Egipto, Graikijos, Viduramžių Europos laiko skaičiavimo priemones – saulės, vandens, ugnies, smėlio laikrodžius. Šios civilizacijos davė pradžią kalendoriams ir dabartiniam valandų skaičiavimui.

Demonstruosime senovinių saulės, vandens, ugnies, smėlio laikrodžių modelių veikimo principus. Patys pilsime vandenį į vandens laikrodžius ir skaičiuosime jo išbėgimo trukmę, deginsime žvakę ir stebėsime kaip “sudega” mūsų laikas. Mokysimės, kaip juos pasigaminti.

Trukmė: 45 min.

 

 

Gamtos laikrodis

Užsiėmimas skirtas 3–6 kl.

Susipažinsime su gėlių, paukščių ir paties žmogaus biologiniais laikrodžiais. Sužinosime, kuriomis valandomis išsiskleidžia ir užsidaro žiedai įvairiose augaluose, kelintą valandą aktyviausiai  gieda paukščiai, kokie pokyčiai vyksta žmogaus organizme kas valandą.

Demonstruojamos skaidrės su gėlių laikrodžiais įvairiose pasaulio šalyse, klausomės paukščių balsų įrašų, aptariame žmogaus biologinį laikrodį.

Trukmė: 45 min.

 

 

 

Išmanioji edukacija „Zodiako žvaigždynai“

Užsiėmimas skirtas 3–8 kl.

Užsiėmimo metu naudojami planšetiniai kompiuteriai su įdiegta specialia aplikacija. Visi kartu susipažįstame su žvaigždynais, zodiako ženklais. Edukacinės aplikacijos pagalba ir kitomis pagalbinėmis priemonėmis mokomės juos pažinti. Antroje dalyje pasigaminame tamsoje šviečiantį savo žvaigždyną, kad atrastume jį nakties danguje.

Trukmė: 60 min.

 

 

 

 

Astronomijos ABC

Užsiėmimas skirtas 3–5 kl.

Užsiėmimo metu kartu išsiaiškinsime astronomijos paslaptis, pakeliausime po Visatos platumas. Teoriškai pažinsime Saulės sistemą, daugiau sužinosime apie planetas, kitus dangaus kūnus. Antroje užsiėmimo dalyje įgytas žinias įtvirtinsime, gaminant Saulės sistemos modelį: iš kartono iškirpsime Saulę, planetas, jas nuspalvinsime, sujungsime į modelį.

Trukmė: 45–60 min.

 

 

 

 

Šimtas kalendoriaus mįslių

Užsiėmimas skirtas 2–5 kl.

Užsiėmimo metu bandome įminti kalendoriaus atsiradimo, pasikeitimo priežastis ir mįsles. Nukeliausime į senovės laikus ir aiškinsimės, kokiais kalendoriais mūsų protėviai skaičiavo dienas, savaites, metus. Apžiūrėsime primityvių kalendorių modelius ir visi kartu išsiaiškinsime jų veikimo principą.

Antroje užsiėmimo dalyje kiekvienas pasigaminsime kalendorių.

Trukmė: 45–60 min.

 

 

 

 

 

 

 

 

Fot. A. Jonikaitė

O tuo metu Klaipėdoje laiką suprato ir skaičiavo…

Užsiėmimas skirtas 3–6 kl.

Edukacinės-kūrybinės saulės laikrodžių atsiradimo istorijos pamokėlės. Užsiėmimo metu užduočių pagalba atsakysime į klausimus: kokie yra pirmieji laiko matavimo prietaisai, kaip klaipėdiečiai suvokė laiką ir kokius prietaisus pasigamino jam skaičiuoti XIII–XV a.

Antroje užsiėmimo dalyje pasigaminsime saulės laikrodį.

Trukmė: 45–60 min.

 

 

 

 

 

 

 

Meno pinklės

Užsiėmimas skirtas 8–12 kl.

Užsiėmimo metu giliname žinias apie meno epochas. Kiekvienas dalyvis gauna po planšetinį kompiuterį su  įdiegta specialia aplikacija. Visi tampame detektyvais, klaidžiojame po muziejaus ekspozicines sales ir bandome įveikti suktas užduotis. 

Tik geriausi detektyvai gali išnarplioti meno pinkles!

Trukmė: 60 – 90 min.

Priimamos moksleivių grupės iki 18 asmenų.

 

 

 

 

 

 

Fot. E. Rumbutytė-Šimienė

Laikas ir žaidimai

Užsiėmimas skirtas priešmokyklinukams–8 kl.

Edukacinio užsiėmimo metu susipažįstame su metų laikais, saulės sistema, mėnesiais ir kitais įdomiais faktais susijusiais su laiko skaičiavimu.

Šis edukacinis užsiėmimas vyksta Saulės laikrodžių parke, kuriame atkurta viduramžių lauko žaidimų tradicija.  Įrengta 10 lauko žaidimų aikštelių, kuriose kiekvienas vaikas išbando savo sugebėjimus, žinias laiko tema.

Trukmė: 60 min.

 

Liepų g. 12, LT-92114 Klaipėda
(8 46) 410 413, (8 46) 410 414
(8 46) 410 417
laikrodziu.muziejus@muziejus.ldm.lt
www.muziejai.lt/klm/index.htm