Pažintiniai edukaciniai užsiėmimai

PGM_edu_gint2        PGM_edu_gint1        PGM_edu_gint

Palangos gintaro muziejaus nuotr.

 

Pas mus Jūs kilnosite, žarstysite, uostysite, plukdysite gintarą, pajusite jo savybes ir išmoksite atskirti gintarą nuo plastiko ir falsifikatų. Galėsite įsitikinti savo gintarinių papuošalų tikrumu. Sužinosite, kaip apdirbamas gintaras ir kokios gintarinių papuošalų dizaino tendencijos. Įsitikinsite, kad gintariniai dirbiniai nėra senamadiški ir nebeaktualūs. Prisiminsime senuosius pajūrio gyventojų receptus ausų ir gerklės skausmui gydyti, apsisaugoti nuo „blogos akies“. Sužinosite apie netradicinį gintaro panaudojimą. Ar ne puiki proga parsinešti namo pilną galvą žinių ir idėjų?

 

EDUKACINIS UŽSIĖMIMAS „GINTARO SAVYBĖS“

Užsiėmimo tikslas – išmokyti atskirti gintarą nuo plastmasės ir kitų medžiagų. Pasitelkiant pagalbines priemones, vaizdžiai supažindinti su fizinėmis ir cheminėmis gintaro savybėmis.

Pasitelkiant įvairias medžiagas, randamas pajūryje, mokomasi jas identifikuoti bei atpažinti gintarą. Pamokėlės metu dalyviai sužino, kad gintaras neskęsta sūriame vandenyje, kad jis yra degus, lengvas. Populiariai paaiškinama, kas yra lyginamasis svoris ir cheminė sudėtis.Ši edukacinė užsiėmimas pritaikyta ir neregiams bei silpnaregiams. Pajungiant įvairias jusles (lietimą, uoslę, garsą), išplečiamos neįgaliųjų aplinkos suvokimo ribos.

 

EDUKACINIS UŽSIĖMIMAS „PAŽINKIME GINTARĄ POJŪČIAIS“ (lankytojams su regėjimo negalia)

Užsiėmimo tikslas – su gintaro savybėmis supažindinti per jusles.

Kiekvienas gintaro gabalėlis įdomus ne tik savo spalva, bet ir formų įvairove. Gintarą galima pažinti ne tik regėjimu – pažinimo procese žmogus remiasi ir kitomis juslėmis: lytėjimu, klausa, uosle. Antžieviniai ir požieviniai gumulai, lęšiai, varvekliai, lašai – visa tai galima paliesti, pajusti kiekvieną rievelę ar atspaudą. Ką mums pasakoja gintaras? Ar gintaras lengvesnis už akmenį? Ar jis skęsta vandenyje? Kaip kvepia gintaras degdamas? Į šiuos ir kitus klausimus atsakoma edukacinio užsiėmimo metu. Dalyviai susipažįsta su gintaru kaip medžiaga, sužino apie jo pritaikymą juvelyrikoje bei kosmetikoje, sužino apie jo panaudojimą gydomiesiems tikslams.

 

EDUKACINIS UŽSIĖMIMAS „GINTARAS JUVELYRIKOJE IR MANO PAPUOŠALAS“

Užsiėmimo tikslas – populiarinti gintarą jaunimo tarpe, supažindinti su Gintaro muziejuje saugomomis ir eksponuojamomis meno vertybėmis, suteikiant žinių apie gintaro apdirbimą ir paneigiant teoriją, kad gintaro papuošalai yra senamadiški ir nebeaktualūs.

Apžvelgiamos XX a. antrosios pusės – XI a. pradžios gintaro apdirbimo tendencijos. Remiantis gausia Gintaro muziejaus rinkinio medžiaga pateikiami įvairūs gintaro meninio apdirbimo pavyzdžiai – nuo serijinės Klaipėdos gintaro kombinato produkcijos iki profesionalių menininkų kūrybos. Gintaras, metų bėgyje patyręs įvairiausių apdirbimo būdų ir metodų, vėl grįžta prie natūralumo. Gintaro meistrai vertina jo spalvų ir formų įvairovę ir sąmoningai naudojasi šiomis ypatybėmis. Kiekvienas gintaro gabaliukas yra unikalus, tad ir kiekvienas gintaro dirbinys yra nepakartojamas, galintis išryškinti kiekvieno besipuošiančio gintaru žmogaus individualybę.

 

EDUKACINIS UŽSIĖMIMAS „GINTARAS IR LIAUDIES MEDICINA“ 

Užsiėmimo tikslas – apžvelgti gintaro kaip gydomosios medžiagos istoriją: nuo Antikos laikų iki šių dienų. Pateikti žinių apie netradicinį gintaro panaudojimą. Populiarinti gintarą tarp jaunimo.

Edukacinės programos dalyviai supažindinami su Vakarų Europoje bei Lietuvoje paplitusiais receptais, remiantis istorinių asmenybių liudijimais (Plinijus Vyr., Hildegard von Bingen, Matas Pretorijus ir kt.). Antikos laikais gintaro gydomosios galios dažniausiai minėtos ryšium su skrandžio ligomis, vidurių pūtimu, kraujavimu, karščiavimu. Viduramžiais prisidėjo tokios indikacijos, kaip gerklės bei širdies ligos, dantų skausmai. 17 amžiuje gintaras dažnai minimas vaistinių receptūrose, pabrėžiant, kad jis padeda sergant katarais, reumatu, nuo galvos skausmo, turi raminančių bei diuretinių savybių.Apie gintaro gydomąsias savybes pastaruoju metu labai daug kalbama, gintaras naudojamas kosmetikos pramonėje, homeopatijoje. Dėl teigiamo gintaro rūgšties poveikio (ji padeda aprūpinti organizmą deguonimi) gintaras pradedamas plačiai naudoti SPA centruose. Prisimenami seni pajūrio gyventojų receptai ausų ir gerklės skausmui gydyti, apsisaugoti nuo „blogos akies“, mokomasi pasigaminti priemonių veido priežiūrai.

 

EDUKACINIS UŽSIĖMIMAS „GINTARO PANAUDOJIMAS“

Užsiėmimo tikslas – populiarinti gintarą išplečiant turimas žinias. Supažindinti su netradiciniu gintaro panaudojimu.

Dauguma nežino, kad gintaras naudojamas ne tik papuošalų ar suvenyrų gamybai.  Supažindinama su vokiečio Heinricho Lamperto (1898–1981) išradimu – 1930 m. užpatentuotu kraujo perpylimo aparatu iš presuoto gintaro. Ilgą laiką gintaro rūgštis ir gintaro aliejus plačiai naudoti chemijos pramonėje, lakų ir dažų gamybai. Apžvelgiamas gintaro naudojimas elektrotechnikoje. Pastaraisiais metais gintaras vis plačiau naudojamas kosmetikos pramonėje. Dalyviai susipažįsta su Lietuvos įmonių gaminamais produktais.

Vytauto g. 17, LT-00101 Palanga
Tel. (8 460) 30 326, (8 460) 30 314
El. p. gintaro.muziejus@ldm.lt
Svetainė www.pgm.lt