Tautodailininkų Alberto Žulkaus ir Lino Žulkaus paroda „RETRO PER SPEKTYVA“

2018 m. gruodžio 1–2019 m. gegužės 12 d.

Lietuvos dailės muziejus lapkričio 30 d., penktadienį, 14 val. Palangos gintaro muziejuje (Vytauto g. 17) atidarė Palangos tautodailininkų Alberto ir Lino Žulkų  kūrybos parodą „RETRO per SPEKTYVA“ (veiks iki 2019 m. gegužės 12 d.)                   

                                                               

Parodoje pristatoma per 70 tautodailininkų kūrinių: tai šviesios atminties Alberto Žulkaus kūrybos retrospektyva, bet tuo pačiu ir perspektyva į ateitį, kadangi sūnus Linas tęsia tėvo darbus. Lankytojų dėmesiui pateikiamos medžio skulptūros, Užgavėnių kaukės, medžio ir gintaro kompozicijos, gintariniai šachmatai, prizai. Eksponuojamas ir paskutinis A. Žulkaus kūrinys – dainininko Stasio Povilaičio skulptūra „Švieski man vėl“.

 

Albertas Žulkus (1933–2016) – skulptorius, medžio drožėjas, Lietuvos tautodailininkų sąjungos narys. Gimė 1933 m. rugsėjo 8 d. Telšių apskrities Janapolės kaime. Rinktis staliaus amatą jį paskatino tėvas ir dėdė, garsus Žemaitijos dievdirbys Vincentas Gečas. Meistrystės žinių po karo jis sėmėsi Telšių dailiųjų amatų mokykloje, kuri vėliau išaugo į Taikomosios dailės technikumą. Nuo 1958-ųjų tautodailininkas gyveno ir kūrė Palangoje. A. Žulkaus darbų kolekcijoje – stilizuoti rūpintojėliai, Užgavėnių kaukės, skulptūros, suvenyrai, monumentalieji kūriniai Raganų kalne, Ablingos ansamblyje, kryžiai. Daugelį metų A. Žulkus tobulino medžio bei gintaro dermę vienoje kompozicijoje. Menotyrininkų nuomone, tarp Lietuvos kūrėjų šioje srityje jis yra nepralenkiamas. Autoriaus atmintyje puikiai užsifiksavo dar vaikystėje regėti valstiečių buityje naudoti rakandai. Suteikęs jiems savitą formą, jis atkūrė dekoratyvinius samčius, šaukštus, kubilus, vazas, dubenis ir lėkštes, kuriais savo svetainių ir netgi restoranų interjerus noriai puošia šeimininkai. Su A. Žulkaus darbais yra susipažinę ne tik Europos meno mylėtojai. Jo kūriniai pateko į meno kolekcijas JAV. Drožėjo darbų yra įsigiję Palangos gintaro, Kretingos, Telšių, Plungės, Vilniaus, Kauno kraštotyros muziejai. 

 

Linas Žulkus gimė 1965 m. gegužės 18 d. Palangoje, menininkų Teresės ir Alberto šeimoje. Tėvai – skulptorius ir audėja – ir buvo didžiausi Lino mokytojai bei įkvėpėjai. Nuo mažens sukiodamasis dirbtuvėse ir padėdamas tėvui, iš jo mokėsi medžio drožybos, gintaro apdailos, kompozicijos ir kitų kūrybos ypatumų. 1984 m. įstojo į Lietuvos muzikos ir teatro akademiją, mokėsi Liaudies instrumentų katedroje. Dalį gyvenimo pašventęs muzikai, L. Žulkus vis daugiau laiko skiria medžio skulptūrai. 1992 m. tapęs Lietuvos tautodailininkų sąjungos nariu, kartu su tėvu pradėjo dalyvauti bendrose parodose. L. Žulkus iš medžio drožia skulptūras, Užgavėnių kaukes, baldus, vazas, unikalias apdovanojimų statulėles, iš kaulo kuria papuošalus. Savo darbus dekoruoja gintaru, pasitelkdamas senuosius baltų ornamentų motyvus, gyvūnų, ypač paukščių, įvaizdžius. 2013 m. menininkas įkūrė asociaciją „Žulkų kūrybinės dirbtuvės-galerija“, kuri tapo svarbia Palangos kultūrinio gyvenimo dalimi. L. Žulkus dalyvauja edukaciniuose projektuose, Palangos miesto ir nacionaliniuose kultūriniuose renginiuose.

Vytauto g. 17, LT-00101 Palanga
(8 460) 30 326, (8 460) 30 314
gintaro.muziejus@ldm.lt
www.pgm.lt